lub Zarejestruj się aby założyć posty i tematy.

Budowa niewielkiego domu

Page 1 of 2Next

Razem z mężem planujemy budowę domu jednorodzinnego. Uprzedzam sugestie

nie ma opcji wynajmowania mieszkania z uwagi na charakter wykonywanej pracy. Jeszce nie mamy dzieci ale planujemy model rodziny 2+3. Kto z Was ma liczną rodzinkę i parterowy domek ? Teraz zamienilibyscie na większy bardziej przestronny np piętrowy? Zależy nam na 4 sypialniach żeby każdy miał swój kat. Macie jakieś sprawdzone projekty?

Dodam tylko że wiem jak to jest mieszkać na wsi mamy piętrowy dom swoboda jest w opór ale sprzątania dużo i brak chętnych do tego

Cześć Natalio,

My z mężem rownież planujemy mieć duża rodzinę. Ale rozglądamy sie za projektami z powierzchnią ok 300m2, z tego względu ze chcemy mieć duży i przestronny salon z jadalnią + mój mąż z zamiłowania jest budowlańcem, więc dom będziemy budowali sami i wyjdzie nas to taniej.

Bardzo nam się marzy drewniany dom w stylu dworkowym (nie ma opcji żeby był w innym stylu) 😀 jednak po przeglądaniu projektów stwierdziliśmy, że nasz bedzie indywidualny, ponieważ żaden w 100% nam nie odpowiadał. Co do pokoi dla dzieci to nie podjęliśmy jeszcze decyzji choć przyznam, ze mnie bardziej przekonują wspólne pokoje dla dzieci, tzn dziewczynki razem i chłopcy razem. O cos w takim stylu https://pin.it/6Jl1VXt

W internecie jest wiele ciekawych projektów ale wybór zależy w jakim stylu chcecie dom i co dla Was oznacza „mały dom”, bo to tez jest ważne ?No i budżet. Mówiąc parterowy, masz na myśli sam parter bez użytkowego poddasza ? Mnie samej podobają się wlasnie takie, ale nasz raczej bedzie z użytkowym poddaszem, ze względu wlasnie na duża powierzchnie domu ?

Co do sprzątania, to niestety im większa powierzchnia tym jest tego więcej, ale z drugiej strony  jest też i więcej przestrzeni, na czym nam zależy ?

 

W archiwalnych numerach "Czterech Kątów" zwrocilam kiedys uwagę na projekty Sylwii Strzeleckiej- głównie parterowe domy, ze świetnie rozwiazaną komunikacją i bardzo klarownym podziałem funkcjonalnym. Myślę, że warto zajrzeć na jej stronę  (http://m.projektysylwiistrzeleckiej.pl/) i tam poszukać inspiracji. Intuicja podpowiada mi, że "wyrasta się" przede wszystkim z domów niefunkcjonalnych, zwłaszcza jeśli każdy z domowników ma już swój kącik.

Bloodorange has reacted to this post.
Bloodorange

Tak tylko zauważę ze smutnego doświadczenia bliskich, że budowanie domu pod członków rodziny, którzy na razie są tylko w planach (nie mówiąc o tym, że nie znamy ich płci), jest nieco ryzykowne - znam dwie pary, które zostały z wielkimi domami, bo niestety potomstwa się nie doczekały 🙁 Życzę Wam spełnienia marzeń o dużej rodzinie i dobrych decyzji, bo wybór domu to jedna z tych trudniejszych i bardzo brzemienna w skutkach. Sama mieszkam w jednopoziomowym domu (plus strych, ale niski - nadaje się tylko do przechowywania), rodzina 2+2. Mamy jakieś 140 metrów, cztery pokoje. Chłopcy mają jeden, ale duży. Dla nas ok.,ale to mocno indywidualna sprawa.

Zarowno dom piętrowy jak i dom parterowy mają swoje zalety.

Dom parterowy jest wygodny z uwagi na brak schodów. Nie trzeba pokonywac ich wiele razy dziennie, poza tym poddasze jest zwykle gorące. Latem chłodniej jest w domu parterowym.

Piętrowy daje lepsze oddzielenie jednej strefy od drugiej.

Moim zdaniem dobrze będzie samodzielnie przejrzeć sobie poszczególne projekty oraz zdecydowac się na budowę konkretnego domu. Ciekawy jest projekt Biedronka https://www.domywstylu.pl/projekt-domu-biedronka_dr-s.php

Projekt domu jest bardzo ważny, zwłaszcza komunikacja i funkcjonalność oraz na którą stroną są eksponowane dane pomieszczenia (ja np. mam sypialnię od północy, nawet w upały jest chłodno, ogólnie jestem zimnolubna 😉 )

W utrzymaniu porządku też jest ważne jak zaprojektujemy kuchnię, w której najłatwiej o bałagan i czy wykorzystamy wolne przestrzenie (np. zabudowane szafy w przedpokoju/korytarzu nie powodują gromadzenia kurzu jak wolnostojące przez brak szpary między meblem a ścianą, pod schodami można zrobić schowek itp.)

Mam dwójkę rodzeństwa i z doświadczenia powiem, że mniejsze dzieci często chcą mieć pokój razem, żeby nie spać samemu. Natomiast w wieku dorastania własny kąt jest bardzo ważny.

Powodzenia w szukaniu projektu domu!

My (rodzina 2+2) właśnie osiągnęliśmy na budowie naszego domu stan deweloperski.

Przeglądaliśmy wiele projektów, zarówno domów parterowych, jak i tych z poddaszem użytkowym. Ostatecznie - zdecydowaliśmy się na gotowy projekt domu z poddaszem użytkowym (Archin, dom w jabłonkach 12g2, lustrzane odbicie), przy czym dostosowaliśmy go do własnych potrzeb, wprowadzając potrzebne zmiany w projekcie, rozkładzie pomieszczeń itp.

Dlaczego dom z poddaszem, a nie parterowy? Założyliśmy, że na parterze mamy strefę dzienną (kuchnia, salon, pokoik dla gości, mała łazienka), która będzie dostępna dla wszystkich naszych gości, a na piętrze - będzie nasza strefa prywatna, sypialnie, mój gabinecik, pralnia, duża łazienka, garderoba. Z własnego doświadczenia wiem, że nieład z tych pomieszczeń "prywatnych" "niepostrzeżenie" roznosi się na cały dom, szczególnie, jeśli ma się niezbyt jeszcze duże dzieci ;).

Drogie Panie, żyję z tego, że inwestorzy nie mogąc znaleźć odpowiedniego domu w katalogu, po miesiącach poszukiwań zwracają się wreszcie do architekta. Polecam wszystkim projekt indywidualny domu, niekoniecznie mojego autorstwa:)). W stosunku do kosztów budowy jest to naprawdę niewielki koszt. A dobry projekt może zaoszczędzić do 30 % kosztów przy budowie domu. Typowe mankamenty projektów gotowych to niewygodne schody, brak pomieszczeń gospodarczych, garderób, schowków, pralni, złe ustawienie w stosunku do stron świata, przewymiarowany dach, który jest znaczącym kosztem a także drogie elementy "ozdobne" mające poprawić złe proporcje domu oraz nieekonomiczne zaprojektowanie instalacji, np kilka pionów kanalizacyjnych czy długie trasy instalacyjne. Musicie zdawać sobie sprawę z tego, że projekty gotowe często robią podnajęci studenci za przysłowiowe grosze a szef firmy zbija kasę:)

Projekt gotowy to jest coś czego nie spotkacie np we Francji, bo tam inwestorzy zdają sobie sprawę z rangi projektu, tam architekt jest z inwestorem do końca budowy i pilnuje budżetu:) Dobry projekt to jest inwestycja a nie koszt.

Sen_Katarzyny and ania.ka have reacted to this post.
Sen_Katarzynyania.ka

Niezależnie od tego jaki buduje się dom, czy mały, czy duży istotą są miedzy innymi materiały budowalne. Najlepiej kupować je ze sprawdzonych źródeł, aby mieć pewność co do jakości. Jak chodzi o mnie, to tutaj https://kiosk-express.pl/tasmy-do-membran  planuję dla siebie dokonać zakupu....

Hejka. Przy budowie domu warto zatrudnić profesjonalną firmę, która wykonuje tego typu prace. Chyba, że macie możliwości i umiejętności pewne rzeczy robić samej/samemu. Są kobiety, które np. potrafią kłaść płytki czy malować. Podczas prac warto pamiętać o różnych narzędziach i akcesoriach jak chociażby sznurek murarski https://muntech24.pl/pl/c/Sznurki-murarskie/38

Page 1 of 2Next