Sztuka Wyboru
Please or Zarejestruj to create posts and topics.

Poradniki dla młodych rodziców

Drogie Forumowiczki,

Czy możecie mi polecić dobrą literaturę odnośnie wychowania dzieci? Moja córka już niedługo przestanie być niemowlęciem i czas najwyższy zgłębić wiedzę w tym temacie.Za wszelkie sugestie będę wdzięczna.

Serdeczności

Polecam:

• Korczaka - wiadomo, klasyk, nadal bardzo aktualny; dla siebie wyniosłam kwestie funkcjonowania dziecka na poziomie fizjologicznym i społecznym;
  • Jespera Juula - duńskiego terapeutę rodzinnego; szczególnie doceniłam to, jak dużą wagę przywiązuje do funkcjonowania całego rodzinnego organizmu, do wychowania w wartościach i do autentyzmu w relacjach;
  • Kasię Sawicką (kanał na YT) - pedagog i matkę pięciorga dzieci, szczególnie filmiki na temat typów osobowości i języków miłości, które nie tylko pomogły mi lepiej poznać własne dzieci, ale też lepiej zrozumieć siebie i dorosłych członków rodziny, z którymi łączą mnie bliższe w relacje.

Wszystkie te źródła doceniam za przystępną formę, a przede wszystkim za niezliczone impulsy do przemyśleń i autorefleksji.

Ja jeszcze od siebie dodam "Self-reg" Shankera oraz "Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat".

Też polecam "Self-Reg", dorośli też na niej skorzystają 😉 "Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały" - też warta przeczytania, choć mniej odkrywcza.

Dziękuję bardzo za wszelkie sugestie. Lekturę czas zacząć!

Dołączam sie do grona polecajacego Self-Reg, wyborna lektura która potrafi otworzyc oczy rodzicom na pewne sprawy.

Ja polecam wczytać się w blogi o minimalizmie dla maluchów. Często w oczekiwaniu na pojawienie się pierwszego dziecka kupujemy masę niepotrzebnych gadżetów.  Tym samym zaśmiecamy sobie dom, jak rownież wydajemy dużo pieniędzy. Dziecku wiele rzeczy ni jest potrzebne, szczeglnie, ze pewnie dostanie prezenty od rodziny. Nie polecam kupowania zabawek w pierwszych miesiacach. Ze swojej strony polecam poczytać sobie szczególnie blogi fizjoterapeutyczne, tak aby rozpoznać ewentualne wady postawy.

(id: 0)