lub Zarejestruj się aby założyć posty i tematy.

Stres przy prowadzeniu własnej działalności

Jakie macie metody na stres prowadząc własną firmę? Jak sobie z nim radzicie? Im bardziej człowiekowi zależy tym bardziej się stresuje. Pewnie największy stres dopada na początku działalności zanim się wszystko nie ustabiluzuje....

Stacjonarny rower + serial/film, szycie na maszynie, malowanie, czytanie książek, kąpiel z olejkami, spacer po lesie, sprzątanie.  Staram się pamiętać, żeby regularnie organizować sobie czas tylko dla siebie.
Mniej się stresuję, kiedy mam przygotowany dobry plan działania i wiem, czym mam się zająć. Ważne jest też dla mnie jak zaczynam dzień, czy jestem wyspana. Jeśli nie jestem wyspana, to szybko mi siada cierpliwość i stres pojawia się bardzo szybko.

Z ziół na pewno Ashwagandha, pomaga ograniczyć stres oraz ułatwia zasypianie.

Cytat z Kinga Gaj data 7 października 2020, 08:18

Jakie macie metody na stres prowadząc własną firmę? Jak sobie z nim radzicie? Im bardziej człowiekowi zależy tym bardziej się stresuje. Pewnie największy stres dopada na początku działalności zanim się wszystko nie ustabiluzuje....

W firmie nigdy się nie ustabilizuje, z założenia podlega ona dynamizmom, wzlotom i spadkom, na które często nie mamy wpływu, jak choćby teraz koronawirus. Firma to rozwiązanie dla osób lubiących ryzyko, umiejących odpowiadać na szybko zmieniające się sytuacje i gotowych do niestandardowego działania. Kluczem do biznesu jest indywidualne i wyjątkowe podejście do każdego klienta i w ogóle zorientowanie na potrzeby klienta, paradoksalnie wówczas zostaną zaspokojone także nasze bo będą polecenia. Umiejętność definiowania tych potrzeb uważam za najważniejsze, przeważnie sam klient nie potrafi ich rozpoznać. Dobrze jest nie opierać działalności na "jednej nodze" , dobrze mieć wspólnika, to znacząco redukuje stres a także nie brać kredytów. Zanim rozpocznie się działalność, dobrze byłoby mieć podpisane umowy, umożliwiające firmie przetrwanie przez najbliższy rok. Biuro, strona internetowa, kopiarka, samochód służbowy i inne kosztochłonne inwestycje nabywamy wtedy, kiedy mamy już płynność finansową. Do tego czasu urządzamy tymczasowe biuro np w domu czy w kawiarni:), korzystamy z usług ksero, przemieszczamy się taksówkami itp

Cytat z Kinga Gaj data 7 października 2020, 08:18

Jakie macie metody na stres prowadząc własną firmę? Jak sobie z nim radzicie? Im bardziej człowiekowi zależy tym bardziej się stresuje. Pewnie największy stres dopada na początku działalności zanim się wszystko nie ustabiluzuje....

Droga Kingo,

nie napiszę, że prowadzenie własnej firmy to życie w ciągłym barku stabilizacji, bo taka wypowiedź to jednak b. duże uogólnienie, ale niestety zakładając działalność należy liczyć się z tym, że jest to ciągłe ryzyko, wieczne gaszenie pożarów, wzloty i upadki.

Merytorycznie bardzo ładnie odpowiedziała Ci Renata, ale ja mam wrażenie, że Tobie nie tylko o merytorykę chodzi... Czy jest to wrażenie słuszne?

Stres w pracy może być związany nie tylko z tym, że pozostawanie "na swoim" to wyzwanie. Może wynikać w powątpiewania we własne zdolności i możliwości. Obaw, że "nie dam rady". Jeżeli taka sytuacja ma miejsce w Twoim przypadku, to z całego serca polecam udać się do psychologa. Żadnymi trickami relaksacyjnymi (kąpiele, świece itp.) nie zastąpisz pracy nad samoakceptacją i poczuciem własnej wartości. Pamiętaj proszę, że chroniczny stres może zupełnie zepsuć nam zdrowie.

 

Bloodorange has reacted to this post.
Bloodorange

Zgadza się, prowadzenie własnego biznesu może być bardzo stresującym zajęciem. Naszym zadaniem jest by zminimalizować ten stres w jak największym stopniu. Często dzieje się to przez popełnianie podstawowych błędów takich jak brak sprawnego samochodu. Oszczędzanie na zakupie czegoś z drugiej ręki tak się właśnie kończy. A przecież bez większego problemu możemy skorzystać z możliwości finansowania zakupu jaką daje chociażby Dacia - https://www.daciafinansowanie.pl/leasing-102-procent  W ten sposób cieszymy się z komfortowej i bezpiecznej jazdy. Przy okazji mamy wszystkie sprawy załatwione od ręki.

No na pewno to jest męczące sama się waham, czy mi się uda, ale kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana, jak to mówią. Dlatego chcę zainwestować we własną stronę www. Muszę tylko pomyśleć, kto mi wykona zdjęcia, oraz jak ogólnie pomyśleć napisać teksty na landing page . Nie mówię, że samodzielnie, ale jak nie, to z kim?

No wiadomo, że stres zawsze jest  - zwłaszcza, jak jest to nasz start. Ale nie ma co się stresować, lecz działać i iść do przodu. Lepiej pomyśleć już o różnych usprawnieniach do swojej firmy. Tutaj może was zainteresuje chociażby program  database design , który pozwala tworzy bazę danych w czytelny i prosty sposób.

Polecam po prostu znaleźć sobie jakieś hobby, dzieki któremu będziecie mogli się na co dzien wyluzować. Sam na przykłąd uprawiam sport. W lecie staram się biegac oraz jeździć rowerem. W zimie lubię sporty zimowe (w ten weekend wybieram sie na przykład do Zakopanego pierwszy raz w tym roku na narty).
Czasami po prostu trzeba usiąśc sobie w fotelu w ciszy i sie wyluzować.

No i polecam wysypianie sie. Jeśli jesteście niewyspani to stres jeszcze bardziej się zwieksza.

Z suplementów polecam naturalne, warto jest poczytać sobie o tym jak działa Ashwagandha: https://pszczolkakasia.pl/jak-ashwagandha-pomaga-w-redukcji-stresu/

Przepraszam, a co dokładnie suplementy mają do prowadzenia działalności ? Co do Ashwagandhy to okay, zgodzę się, że jest dobra na stres, działa uspokajająco. grunt to nie panikować tylko patrzeć realnie na wszystko. Przy prowadzeniu działalności zwłaszcza jeśli mamy biuro nie zapominajmy o odpowednim wyposażeniu jak panele akustyczne, odpowiednie meble czy fotele obrotowe https://meble.lobos.pl/sklep/wysylka-24h/349-accis-pro-nx-16.html Jest to bardzo ważne zwłaszcza przy dzisiejszych przepisach BHP, które mówiąc wyraźnie o odpowiednim wyprofilowaniu takiego krzesła.

Nie ma się co stresować! Wszystko będzie dobrze 😀