lub Zarejestruj się aby założyć posty i tematy.

Menu na przyjęcie domowe

PreviousPage 3 of 5Next

Jagoda jestem pod wrażeniem 🙂

Aż sama chętnie wprosiłabym się do Ciebie na niedzielny obiad. Po tym co piszesz wnoszę, że jesteś bardzo gościnną osobą i każdy czuje się u Ciebie jak w domu. Brawo 🙂

U mnie najczęściej odbywają się luźne spotkania w gronie znajomych. Nie są to proszone kolacje z sekwencją posiłków.

Przygotowuję wtedy danie ciepłe, sałatkę, deskę serów, deskę wędlin, przystawki.

Sałatki w zależności od pory roku - w czerwcu zrobiłam z truskawkami, fetą i sosem balsamicznym, jesienią często robię z granatem, orzechami i sosem musztardowo-miodowym. Ostatnio moim sercem zawładnęło carpaccio z pieczonego buraka. Często też przygotowuję różne pasty i podaję warzywa pokrojone w słupki (wśrod znajonych mam wegan). Czasem podaję paluszki z ciasta fransukiego z ziołami. Zawsze też na stole stoją miseczki z orzechami i oliwkami.

Choć przyznam, że marzy mi się zorganizować prawdziwą kolację...

Osobiście preferuje lekkie potrawy, jeżeli muszą być smażone to jak na najmniejszej ilości tłuszczu, ale skłaniam się w stronie pieczenia i zdrowej żywności jak na przykład sałatki czy mięso wege. Ostatnio dodatkowo zaczełam skłaniać się ku "lepszym" przekąskom, typu https://www.fingerfoodset.pl/przekaski-na-okazje/przekaski-na-impreze-domowa. Cenie sobie bardzo prostotę i wykwintne smaki, więc wpasowują się w moje gusta.

Osobiście preferuje lekkie potrawy, jeżeli muszą być smażone to jak na najmniejszej ilości tłuszczu, ale skłaniam się w stronie pieczenia i zdrowej żywności jak na przykład sałatki czy mięso wege. Ostatnio dodatkowo zaczełam skłaniać się ku "lepszym" przekąskom, typu https://www.fingerfoodset.pl/przekaski-na-okazje/przekaski-na-impreze-domowa. Cenie sobie bardzo prostotę i wykwintne smaki, więc wpasowują się w moje gusta.

Wiele razy organizowałam urodziny i inne imprezy w domu. Wiąże się to z całym dniem spędzonym w kuchni i dużym bałaganem ;). Zaczęłam organizować małe spotkania za sprawą firmy  https://jjurodziny.pl/. Mają duży wybór lokali z pysznym jedzeniem i fantastycznym klimatem. Przychodzimy na gotowe i świetnie się bawimy.

Niby są to drobnostki, ale jednak potrafią zbudować znacznie inny klimat domowego przyjęcia. Sama staram się zwracać uwagę na takie rzeczy oraz starać się dbac o drobiazgi. Liczy się dla mnie eleganckie ułożenie sztućców. Ładne szkło do jadalni jak również dekoracja stołu.

Oprócz sztućców radziłabym również zwrócić uwagę na odpowiednie szklanki do serwowanych napojów.

https://homeandpassion.pl/blog/szklanki-do-napojow-wody-i-drinkow-jak-je-wybrac/

Na stronie jest mały przewodnik o tym.

Bardzo ciekawe porady na temat organizowania przyjęć w domu podaje Aniela Rubinstein w swojej fascynującej książce pt " Kuchnia Neli" . Autorka stale organizowała przyjęcia , na początku także w prowizorycznej małej kuchence w pierwszym mieszkaniu a przyjmowała wybitne osobistości. W książce jest kilka propozycji menu na różne okazje. Są to potrawy praktyczne, efektowne i proste do serwowania. Najbardziej pani Aniela poleca bigos. Są także np delikatne kotleciki ze zmielonego mięsa drobiowego, które odgrzewa się w piekarniku tuż przed podaniem.

Moja ciocia np ma stały repertuar, który uwielbiamy wszyscy i za którym tęsknimy. Jest to rosół, pieczony kurczak z  masłem i z czosnkiem, duszona wołowina w sosie własnym. Dodatki to ziemniaki, buraczki zasmażane i mizeria. A na deser mistrzowska szarlotka.

Bardzo polecam książkę Macieja Kuronia na temat organizowania przyjęć pt. "Przyjęcia czyli stoliczku nakryj się". Do kupienia za grosze na Allegro.

Co polecacie w kwestii deserów? Zastanawiam się jaki rodzaj kawy wybrać na przyjęcie. Ostatnio dostałam w prezencie ekspress ciśnieniowy i nie miałam jeszcze okazji używać 🙂

Na przyjęciu wszystko musi zostać dopięte na ostatni guzik, tak by uczestnicy mile je wspominali w przyszłości. Szczerze powiedziawszy to coraz więcej moich znajomych zdecydowała się na inwestycję w zakup ekspresu ciśnieniowego. Przestali chodzić do drogich kawiarni ponieważ są w stanie przygotować równie pyszną kawę. Sekretem jest oczywiście zastosowanie ziaren jak najwyższej jakości, cechuje je kawa speciality jaką kupimy w palarniach - https://tucafe.pl/ Na jej miano składa się wiele czynników takich jak położenie plantacji na odpowiedniej wysokości, warunki klimatyczne oraz gleba. Nie bez powodu została stworzona skala punktowa, na podstawie której degustatorzy przypisują odpowiednie noty. Warto zainteresować się szczegółami dotyczącymi smaków i aromatów bo wybór jest bogaty. Po pierwsze filiżance z pewnością nie wrócisz do "zwykłej" kawy 🙂

Nie zgodzę się. Espresso i cappuccino nie da się zrobić w domowych warunkach nawet w przybliżeniu tak dobrego jak w kawiarni. Ponieważ są to moje dwa ulubione rodzaje kawy, chodzę do kawiarni. Ekspresy profesjonalne mają cisnienie 30 bar a domowe 5. W domu robię kawę z wietnamskiego zsparzacza kropelkowego do ktorego najlepiej pasuje wietnamska kawa:)) albo parze w tygielku po turecku czy też włoskiej kafeterii ciśnieniowej.

 

PreviousPage 3 of 5Next